קצת רקע עלינו

כך זה התחיל...

הקמת הקהילה ויער המאכל ניזומה בשנת 2015, במהלך מחיה משותפת של חמישה צעירים בקומונה טבעונאית (Raw-Food Vegan). אנו שואפים להקים קהילה שתדגול בערכי הטבעונות, אקולוגיה וקיימות, אי-אלימות ועוד, אך אופי הקהילה הסופי יקבע בהתאם לחברי הקהילה שיחיו בה.

במהלך חורף 2016-2017 התקיים במושב רמות ניסוי קהילתי ראשון בהשתתפות "חיים בטבע". בניסוי חיו יחדיו 14 משתתפות ומשתתפים בתנאים מבוקרים, תוך קיום תדיר של טיולי ליקוט, שעורים, פעילויות מגבשות, ארוחות משותפות ועוד. הניסוי נערך בניהולן של חברותינו, "קהילה נאה".

רצינו לחיות בקהילה אקולוגית, שמתבססת באופן מלא על תוצריה על מנת למלא את כל צרכיה. קהילה שמהווה מקום בטוח ללקטים, בו יוכלו להתנתק מזיהומי העיר, ולחיות בטבעיות, בשלום ובהרמוניה עם הטבע. חיפשנו מקום בו נוכל ליהנות משפע של פירות טריים ואיכותיים, לחיות ללא קשר לאש וללא תלות בחשמל. לצערנו, לא מצאנו קהילה שכזו. בשל כך, הקמנו את עמותת חיים בטבע. חיים בטבע (ע"ר) הוקמה בשנת 2016, ופועלת להקמת יער מאכל וקהילה אקולוגית ביבנאל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... וכך זה ימשיך:

יער המאכל שלנו צעיר - ממש פעוט שנולד זה-עתה. הקרקע עוברת תהליך שיקום, במהלכו יישתלו צמחים רבים - עצי פרי, וצמחי תועלת אחרים. ככל שיחלפו השנים, יהיו ביער יותר צמחי מאכל מניבים, עד שנגיע למצב בו אין לנו צורך לקנות מזון כלל. נקים מחסות שונים - אוהלים, בקתות וכיו"ב, שיתאימו לצרכים השונים של היער והקהילה. כל זאת, מבלי לזהם את הסביבה, ובתיאום עם הרשויות.

גם הקהילה היא כמו זרע שמתחיל לנבוט. נקלוט חברים וחברות, בעלי רצון לחיות בדומה לנו. נקים תשתית כלכלית, כדי שנוכל להתפרנס עד שהיער יניב די תוצרת על-מנת לפרנס אותנו. ניצור מסגרת חברתית, ונבין כיצד מתאים לנו ונעים לנו לחיות יחדיו.

המטרות שלנו:

 1. קיום חיי קהילה בריאים ומספקים לחברי וחברות הקהילה.

 2. שימור ושיקום ערכי הטבע המשולבים במתחם המגורים ומסביב לו.

 3. בחינת נורמות קהילתיות חלופיות ביחס לקהילות מצויות כיום בישראל ובעולם.

 4. הקהילה תהווה מודל לקהילות שכנות: כיצד ניתן להתקיים ברווחה, בריאות ונוחות תוך שיקום ערכי טבע ואי-פגיעה בהם.

כיצד נשיג את המטרות?

 • נטפח חלקת קרקע, בה נוכל ללקט מגוון רחב של פירות מתוקים - במשך שארית חיי וחיי ילדינו. זהו יער המאכל.

 • נתיישב בסמוך ליער המאכל שאנו מטפחים.

 • מקום המגורים יהיה "סטרילי" מזיהומים שונים: קרינה, מסכים למיניהם, רעש לא נעים, עשן, זיהום מים, זיהום קרקע, אור בשעות החשיכה, מזון מבושל/מעובד.

 • ניצור היכרות אישית ומעמיקה בין חברי הקהילה. החברים מחויבים זה לזה מתוך רצון, קשורים בקשר רגשי עמוק. האנשים קשובים לצרכים זה של זה, ונכונים לעזור למלא אותם. המוטיבציה לעזור למלא צרכים היא פנימית, ומגיעה מן הרצון האישי של חברי הקהילה.

 • אופן קבלת ההחלטות מקובל על הכל, ונעשה מתוך התחשבות בצרכי הקהילה והסביבה.

 • מבני מגורים ותשתיות מעטות נוספות לחברי הקהילה.

 • קיום חיי הקהילה, ליקוט המזון, והתשתיות - כולם ייעשו תוך התחשבות בצרכי הסביבה, בדגש רב על צרכי הבר הסובב אותנו והמשולב בשטח המחיה.

 • כל הרשום לעיל יוסיף להתקיים רק כל-עוד יש לחברי הקהילה רצון לקיים אותו.

רגע... מה זה בכלל יער מאכל?

יער מאכל הוא יער מעשה ידי אדם, אשר מסוגל לספק פרנסה לקהילה המתגוררת בו, תוך קיום מערכת אקולוגית בריאה ויציבה בתוכו. יער בוגר מסוגל להניב תוצרת איכותית גם ללא כל טיפוח מצד האדם. כאשר אנו אומרים "יער מאכל", אנו מתכוונים לשני היבטים עיקריים:

 • תשתית פיזית: חלקת קרקע המאפשרת קיום חיי רווחה ליושביה, תוך התקיימות של מערכת אקולוגית משוקמת ומשגשגת בחלקת הקרקע ובסביבתה. התשתית הפיזית תספק מזון, מחסה, כלים וחומרים לחברי הקהילה.

 • תשתית חברתית: על חלקת הקרקע יושבת קהילה אשר כל החברים בה מסופקים.

 

הקהילה והיער יחדיו מקיימים משק אוטרקי. משמע: כל חבר קהילה יכול, אם הוא יחפוץ בכך, להתקיים ולשגשג בתוך גבולות חלקת הקרקע למשך תקופת חיים שלימה, גם ללא צורך לעזוב את החלקה.

מדוע יער מאכל?

ליערות מאכל תועלת רבה לסביבה, וייתרונות רבים - הן על-פני חקלאות קונבנציונלית והן על-פני שיטות ייעור מלאכותי כפי שהיה נהוג בישראל במאה השנים האחרונות. הם מחזירים את העושר לאדמה ואת המגוון הביולוגי הרחב שהיה בה טרם הפיכתה לחקלאית, מצמצמים את זיהום המים, האוויר והאדמה באזור, מספקים בטחון תזונתי לדרי היער - הן לחיות הבר והן לקהילת בני האדם החיים בהם. שרשרת של יערות מאכל סביב הים התיכון תוכל לעזור בבלימת תהליך המידבור העולמי, אשר גורם לאיבוד מזון, הכחדת מינים, ותורם לריבוי העוני.